„Gołowianie” na Balkan Folk Fest 2022

Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” w dniach od 5 do 12 lipca 2022 r. wziął udział w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym Balkan Folk Fest, który odbywa się w Złotych Piaskach i w Warnie w Bułgarii.

Festiwal ma już swoją dłuższą historię, w tym roku odbywa się po raz 28. W Festiwalu uczestniczą zespoły folklorystyczne z całej Europy i z Turcji.

„Gołowianie” wyjeżdżali dotychczas kilkukrotnie na Balkan Folk Fest, począwszy od 2006 roku, ostatni raz wystąpili w 2013 roku. Dwukrotnie otrzymali nagrodę i tytuł The Best of the Best.

Tym razem Zespół „Gołowianie” pojechał na festiwal tylko z grupą dorosłych. Zespół zaprezentował tańce, pieśni i muzykę z regionu zagłębiowskiego, wykonując program obejmujący Chodzonego, Polkę Chodzoną, Ułana, Polkę Węgierkę, Krzyżoka, Sztajerka, Polkę Wściekłą i Oberka .

Prezentowany repertuar wzbudził szczególne zainteresowanie widowni ze względu na odmienny charakter polskich tańców, odróżniających się od typowych, charakterystycznych dla Bałkanów, tańców korowodowych. Temu szczególnemu zainteresowaniu służyły zarówno zaprezentowany repertuar, jak i stroje zagłębiowskie, w których Zespół występował. Trzeba powiedzieć, że „Gołowianie” wystąpili w wyjątkowo niekorzystnym dla siebie momencie koncertu, bo zaraz po niezwykle efektownym, bardzo dynamicznym występie wyjątkowo licznego zespołu serbskiego, którego występ spotkał się ze spontanicznym aplauzem widzów. Wejście „Gołowian” na scenę było jednak pewne, a konsekwentne, poprawne wykonywanie repertuaru szybko przyciągnęło uwagę publiczności, która nagradzała brawami poszczególne elementy występu.

Festiwal to nie tylko koncerty, ale szereg kulturalnych imprez towarzyszących, spontaniczne spotkania, nawiązywanie kontaktów i wymiana doświadczeń.

Koszty uczestnictwa w Festiwalu członkowie Zespołu pokryli we własnym zakresie.

Zdjęcia i film z występu „Gołowian” dostępne są na https://www.facebook.com/balkanfolkfest2022/

 

 

 

10 lipca 2022

Inne artykuły

←  POWRÓT

Gołowianie

ZPiT PKZ

© Copyright 2018-2021 by PKZ Gołowianie

Designed by Photo & Design

Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA

Plac Wolności 1

41-300 Dąbrowa Górnicza

 

Tel. +48 32 733 88 00

e-mail: sekretariat@palac.art.pl

www.palac.art.pl

 

Małgorzata Kurtyka

kierownik Artystyczny i Choreograf

Zespołu Pieśni i Tańca "PKZ Gołowianie"

 

Tel. +48 600 919 387

E-mail: m.kurtyka@wp.pl

E-mail: golowianie.dg@gmail.com